Jdi na obsah Jdi na menu

Reprezentace v Šumperku hrála naposledy před patnácti lety. "Šestnáctka" tehdy vypráskala Slováky

30. 12. 2016

Když ještě šumperský zimní stadión zářil novotou, mířili do podhůří Jeseníků mnohá slavná mužstva na soustředění, nebo k přípravným utkáním. Největší pozornost na sebe poutala dvě utkání v sedmdesátým letech mezi rezervními mužstvy reprezentací Československa a Sovětského Svazu. Na obě utkání přišlo přes 4000 diváků.

Bohužel je tomu již dlouhých 15 let, co se na Tyršově stadionu prohánělo některé z reprezentačních mužstev. 30. prosince 2001 do Šumperka zavítali v rámci přátelského utkání reprezentační výběry České republiky a Slovenska do šestnácti let. Pro domácí diváky bylo toto utkání zajímavější o fakt, že do našeho výběru byli nominování také dva šumperští odchovanci - Jakub Kindl a Radomír Čížek.

Zde je přepis článku z Moravského Severu, vydaného 7.1.2002

Hokejový duel šestnáctek vyzněl lépe pro Čechy

Česká republika "16" - Slovensko "16" 7:2 (2:1, 2:1, 3:0)

O tom, že hokejové reprezentace České republiky jsou po rozdělení federace mnohem silnější než ty slovenské, se na vlastní oči mohli přesvědčit i šumperští diváci. Ve třetím vzájemném utkání výběrů do šestnácti let se v "dračí aréně" zrodila jasná výhra domácích, kteří tak několikadenní soustředění na úpatí Jeseníků zakončili zaslouženým vítězstvím.

Po nešťastné uničovské porážce 1:2 a vydařené odvetě ve Šternberku (9:1) hostil poslední duel mladých hokejistů Šumperk. Ten viděl mezinárodní střetnutí po několika letech a vše bylo o to atraktivnější, že v mužstvu trenérů Tlačila a Kočího dostali příležitost i dva domácí odchovanci. V obraně se s číslem 5 představil urostlý Jakub Kindl, na křídle druhé formace pak úspěšně "pracoval" technický štírek Radomír Čížek (č. 23). Oba v současnosti hrají mládežnickou extraligu v Pardubicích, respektive Třinci.

Očekávané střetnutí začalo před vcelku solidní diváckou návštěvou s několikaminutovým zpožděním, které bylo způsobeno velkými cestovními nesnázemi rozhodcovského tria ze Žďáru na Sázavou. Úvodní třetinu tak byli nuceni odpískat šumperští sudí Giesl, Cikryt a Kadlec a zejména prvně jmenovaný se ze začátku činil. Tresná lavice po jeho verdiktech téměř nevychladla a k radosti fanoušků padaly při početních výhodách branky. Jako první se zapsal do dějin zápasu Dušátko, kterého o osm minut později napodobil po chybě slováků obránce Starý. Češi byli v těchto chvílích lepší a proto všechny přítomné příznivce zamrzelo, že v 19. minutě zbytečně inkasovali po nedůrazu před Balánem a následném pohotovém doklepnutí Úlehly.

V prostředním dějství hosté hru vyrovnali a chvílemi soupeře i mírně převyšovali. Góly však paradoxně stříleli domácí. Na teč Čurilly navázal druhou trefou v zápase Jan Dušátko a za stavu 4:1 se zdálo být rozhodnuto. Česká republika se ale v závěru třetiny nevyvarovala nedisciplinovanosti a ve dvojnásobném oslabení ji za přehnanou aktivitu potrestal Šinka.

O osudu rušného utkání tak musela s definitivní platností rozhodnout až poslední část. Tu zcela ovládli domácí borci, kteří zřetelnou převahu vyjádřili třemi góly. U druhého z nich byl "šumperský" útočník Čížek, jehož výpad v přesilovce dotáhl do gólové podoby Michal Pšurný.