Jdi na obsah Jdi na menu
 


2016 - dosud Restart

15. 1. 2017

Sezóna 2016/2017

Po loňském sestupu z 1. ligy nezůstal v mužstvu kámen na kameni. Většina  opor odešla za lepším angažmá a v Šumperku zůstalo pouhé torzo. Z loňského kádru zůstali pouze obránci Sedlák s Drtilem a útočníci Ostřanský a Hroch. Vedení klubu tak muselo sehnat kompletně nové mužstvo, které by bylo v soutěži konkurenceschopné. Do svého mateřského klubu se tak vrátili Vachutka, Matějka, Fischer, Cink, Langr a Navrátil.  Dále přišli brankáři Zavadil a René Svoboda, obránci Janota, Ďurkáč a Řezáč a útočníci Vymazal se Sedláčkem, kteří již v klubu působili v minulosti. 

Klub také změnil název na "Draci Šumperk" a po dvaceti letech také logo klubu. Velmi rušné léto navíc podtrhla první etapa rekonstrukce zimního stadionu, během které se modernizovala technologie chlazení, ledová plocha a mantinely.

Velké vrásky na čele ředitele klubu udělal nečekaný odchod dlouholetého trenéra a sportovního ředitele Radka Kučery týden před začátkem mistrovských bojů. Vše vyřešil rychle "upečený" příchod Aleše Flašara.

Cílem pro tuto přelomovou sezónu bylo vyhlášeno čtvrté místo po základní části a účast v semifinále play-off. Cíl se od prvních kol dařilo naplňovat, ovšem nevyrovnanost výkonů donutila vedení klubu ke změnám v sestavě. Mužstvo museli opustil např. Navrátil, Tomek, Pavlovský nebo Brida. Místo nich přišli Fišera, Králík, zkušený Zdeněk Novosad a především brankář Hynek Kůdela, který se se svými nadstandartními výkony stal rozdílovým hráčem. 

Draci po základní části skončili na slušném třetím místě s pouze tříbodovou ztrátou na druhou Porubu. Ve čtvrtfinále tak narazili na velmi nepříjemného soupeře z Valašského Meziříčí, na jehož ledě nevyhráli v základní hrací době už 13 let. Nakonec však těžkou sérii zvládli a vyhráli jí 4:2 na zápasy. Zlomeno bylo také prokletí meziříčského stadionu, kde Draci vyhráli všechna tři odehraná utkání.

V semifinále čekal šumperské hokejisty ofenzivnější soupeř - Poruba. První dva zápasy poznamenaly velmi smolné okamžiky. Draci v obou zápasech vedli v poslední třetině o dvě branky, ale oba zápasy těsně prohráli. Zvláště vítězná branka Poruby 15 vteřin před koncem utkání v Šumperku byla krutým trestem. Draci tak byli po dvou utkáních na pokraji vyřazení. Třetí utkání hrané v Porubě však Draci zvládli na jedničku (výhra 2:4) a v dalším nervózním utkání v Šumperku zvítězili 2:1 a srovnali sérii. V rozhodujícím utkání v Ostravě už ale unavení a zraněními oslabení Draci neuspěli a po prohře 4:1 pro ně sezóna skončila. V konečném zúčtování skončili Draci na třetím místě, což bylo v této přelomové sezóně považováno za úspěch.

 

Související odkazy

2016/17 - 2. liga - sk. východ

20162017.jpg

24.9.2016 Draci Šumperk - HC RT Torax Poruba 2011 4:3p

2. liga - sk. východ

 

 

Sezóna 2017/18

Sezóna 2017/18 byla v Šumperku velmi náročná především z důvodu pokračující rekonstrukce zimního stadionu. I když bylo městem deklarováno, že stavební práce budou dokončeny včas a neohrozí mistrovská utkání, opak byl nakonec pravdou. Hokejisté tak museli do nuceného azylu v Uničově, kde absolvovali tréninkové dávky. Utkání na domácím ledě se pak řešilo výměnou pořadatelství, takže prvním domácím utkáním bylo až utkání 18. kola 8. listopadu proti Hodonínu.

Před samotnou sezónou došlo k několika změnám v sestavě. Kádr opustil kapitán Matějka (Valašské Meziříčí), Kůdela s Janotou (Poruba), Drtil (Havířov), Sedláček (Zlín) a Fišera (Opava). Do kádru naopak přišli brankář Vrba, obránci Gewiese, Schejbal, Šťáva, Procházka a útočníci Půhoný, Kovařík a Lehečka. Do Poruby zamířil také trenér Flašar, kterého nahradil Pavel Hulva. V průběhu sezóny pak přišel zkušený brankář Vlastimil Lakosil, naopak skončil Adam Vrba. 

Draci kvůli rekonstrukci stadionu odehráli své první domácí utkání až 8. listopadu s Hodonínem (výhra 4:3). Do té doby tak brázdili pouze po hřištích soupeřů a po této sérii byli v tabulce na pátém místě s minimální ztrátou na třetí a čtvrté místo. Potom však hráli dlouhou sérii domácích utkání, ve kterých se bodově přiblížili vedoucí dvojici Poruba - Hodonín. V poslední fázi základní části sice Draci doma ničili jednoho soupeře za druhým, ovšem ve venkovních utkáních to hodně skřípalo. Tuto skutečnost tak odnesl trenér Pavel Hulva, kterého na několik utkání zastoupil jeho asistent Zdeněk Novosad. Po necelých dvou týdnech mužstvo převzal v Šumperku známý kouč Jozef Zavadil, který se pod Jeseníky vrátil po jedenácti letech.

Po základní části (konečné 3. místo) čekal na Draky v předkole play-off soupeř z Kopřivnice. Draci v domácích utkáních excelovali, ovšem ve venkovních utkáních se jim stále nedařilo zvítězit. Rozhodnout tak muselo až poslední páté utkání série, ve kterém Šumperk vyhrál 5:2 a v semifinále se tak mohl těšit na hodonínské Drtiče.

Série s Hodonínem byla bohatá na branky a všechna utkání provázel také větší divácký zájem na obou stadionech. V sérii opět platilo pravidlo "Můj dům - můj hrad" a po čtyřech utkáních byl stav série opět nerozhodný a o postupujícím mělo rozhodnout utkání na hodonínském ledě. Po profesionálním přístupu celého týmu Draci vyhráli utkání 0:3 a před více než dvěma sty fanoušky ze Šumperka, kteří cestovali na jih Moravy, si mohli užít zasloužený postup do finále.

Ve finále Draci narazili na vítěze základní části - Porubu. V prvním utkání Draci smolně padli v prodloužení 4:3 a navíc ještě přišli o dva klíčové hráče - Vymazala a Králíka. V odvetě na šumperském ledě oslabení Draci padli 1:5 a ve třetím utkání pak těsně padli 1:2 a sezóna tak pro ně skončila. Do kvalifikace tak postoupila Poruba, která přes Havlíčkův Brod a Jablonec postoupila do 1. ligy.

Šumperští hráči posbírali také množství individuálních úspěchů. V kanadském bodování 2. ligy skupiny východ se na prvním místě umístil Jiří Půhoný, na třetím Michal Vymazal a čtvrtý byl Daniel Vachutka. Mezi obránci obsadili první dvě místa Sedlák a Schejbal.

Velkého úspěchu dosáhli taktéž mladší dorostenci, kteří se probojovali až do extraligového play-off, kde vypadli se silným Hradcem Králové. Obrovského úspěchu pak dosáhli šumperští hráči Joshua James Mácha a Robin Kaplan. Mácha se stal nejlepším střelcem a Kaplan nejproduktivnějším hráčem základní části extraligy mladšího dorostu.

 

Související odkazy:

2017/18 - 2. liga - sk. východ

 

dsc_0040.jpg

22.3.2018 SHK Hodonín - Draci Šumperk 0:3

5. semifinále 2. ligy - východ